CNY - PARADE & FIREWORK

January 26, 2017

Dnes se koná velkolepá Chinese New Year Parade, takže očekávám dračí tance, promenádu plnou mýtickejch příšer, tradiční hudbu, akrobatický kousky, alegorický vozy, bubnování a práskání rachejtlí. No, prostě pořádnej novoroční bordel, kterým se hurónsky přivítá rok Kohouta. Bohužel, nedostávám, co jsem tak úplně chtěla.

Na pozorování si vybíráme strategický místo v zatáčce Canton Street, kde předpokládáme výbornej výhled a přímej kontakt s víc než třiceti skupinkama "artistů", který mají v průvodu vystoupit.

 

 

 

Ulicí občas projde nějaká skupinka a ukáže divákům "co umí", ale je to celý mdlý a nikdo tu hystericky nepiští a nevříská pro přídavek. Vyrozumím, že to je teprve předvoj... 

 

Když ovšem vyrazí první oficiální skupinka, nezaznamenám příliš velkou změnu. Já chápu, že jsme skoro v poslední zatáčce jejich cesty (průvod ulicemi Tsim Sha Tsui trvá něco kolem 20minut), ale to vystoupení je takový trhaný a příliš organizovaný. To znamená, že nejde tak úplně o vyvolání nějaký bezprostřední emoce z živelnýho průvodu plnýho barev a hudby, ale nafázovaných představeníček jednotlivých sponzorů a komerčních subjektů. Tohle poměrně pěkně vystihuje, jaký celkový dojem získávám.

 

 

Hlavní smyslem přehlídky tak není vytvořit autentickou živelnou podívanou (jak se naivně domnívám), ale nabídnout přehled okázalých převleků a umělých úsměvů. V zatáčce je ta hranost obzvlášť dobře vidět, protože tam mají skupinky pocit, že si můžou úsměvy částečně sundat. Přivítat Kohouta prostým máváním, to je teda trapas!

 

 

Abych nebyla úplně nespravedlivá, je samozřejmě možný se zaměřit na jednotlivý momenty (nafingovaný mrkání do kamer a podobně) a pak má člověk pocit, že dostává to, co mu ukazujou média. Stačí přidat filtr, srozumitelnou emoci a máme... jasnéé, moje oblíbené téma kýče! :)


Fakt, že průvod nechává chladnými i děti a ožralý turisty, podle mě jenom dokazuje, že to vážně za moc nestálo... Příští rok asi vynechám. Tady každopádně pár vizuálně přesvědčivých fotek, který bez reálnýho kontextu myslím docela dobře fungujou.

 

 

Nejvíc mě bavila tahle partička z Německa, která se do toho pořádně opřela a nabídla divákům padivný pohyby, teatrální gestikulaci, dramatičnost a super kostýmy.

 

 

Z přibližně třiceti skupin tu pak byly pouze dvě, které předváděly klasický dračí tance, ale jak říkám - naší zatáčku pěkně ošidili! A na to jsem se těšila ze všeho nejvíc.

 

 

 
S mírným sebezaptřením každopádně poctivě shlédneme všech třicet prezentací a po dvou hodinách stání, mimochodem hnedka u čudícího agregátu, jedeme domů. Zítřejší ohňostroj to snad vylepší...

→ pokud si do počítače nainstaluješ špatný drivery (nutno podotknout, že z oficiálních stránek), nestrávíš největší ohňostroj a vítání novýho Čínskýho roku na ulici v hypnotizujícím davu, ale za skleněnou tabulí Apple Store. No, nemám to já ale ukrutně těžkej život?

 

 

Dobrý je (když ne já, tak nikdo!), že toho kvůli mlze stejně není moc vidět. Efekty vyšších pater ohňostroje se ztrácí úplně a oblohu nanejvýš halí do jasnějších barev. Dneska bych to za trest viděla na kohouta na víně...

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload