KULTURA ZA 500

November 22, 2016

 

Aby mi žádný intoš nemohl nic vyčíst (sebekritikou samozřejmě počínaje), jdeme dneska očíhnout Národní umělecké muzeum Číny, tedy NAMOC. No, předem musím říct, že to ZAMOC nestálo.

 

 

Předpokládala jsem, že uvidím něco ze starého i moderního umění Číny, ale budova, která byla údajně roku 2012 zrenovovaná a podstatně rozšířila výstavní prostory, se rekonstruuje znovu. To znamená, že z přibližně 3 pater mající několik výstavních hal, jsou zpřístupněny asi 4 místnosti, a to pouze se sbírkou starých kaligrafických listů a menších kreseb. Trochu nuda.
 

Vysmátý patnáctky u pokladen nás na žádost dvou lístků prosí o "pásport", čemuž se okamžitě začnou hrozně hystericky smát a uvedou nás do rozpaků. Jak poznaly, že jsme cizinci? Ještě štěstí, že prvních 4.000 lístků má NAMOC pro návštěvníky muzea zdarma (kromě dvou školek, hlídačů, uklízeček a nás, tam nikdo jiný není). Chtěla bych vidět den, kdy jich přijde 4.005 a těch pět posledních bude mít pořádnýho smolíka.
 

Protože vnitřní značení expozic je hodně neurčitý a matoucí (např. v druhém patře žádný výstavní prostor není, ale ve 3. patře ano, nicméně ho skoro není možné najít), jsme vůbec rádi, že na nějakou výstavu narazíme.
 

Bohužel pro nás (a pro zbytek světa) tu není nic v angličtině, takže koncepční pozadí uměleckých prací můžeme jenom domýšlet. Co jediné se způsobu vytavení nedá upřít, je subtilní hra se světlem, která tvoří velmi příjemnou atmosféru. Ale jinak vážně nic moc.

 

 

Dle nasbíraných informací je to s Čínskou národní sbírkou celkem smutný příběh, protože v roce 1948 se v panice z občanské války ta nejpodstatnější díla (a většina méně podstatných) přesunula z Palace Museum v Zakázaném městě (jednoduše z Pekingu) do muzea v Taipei na Taiwanu, kde zůstává doteď.  Do zavíračky to do Taipei asi nestihneme, takže se musím smířit s tím, že dnes žádné z mistrovských děl Ming nebo Qing dynastie asi neuvidíme. Taky by si na ně Číňani mohli trochu dupnout, ne?

 

 

 

 

 

Tags:

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload