KONTRASTY

April 17, 2017

Ranní déšť a poprchávání udaly líný tempo dnešnímu dopoledni. My se přesto celkem čiperně vydáváme k Yu Yuan Garden a k němu přiléhajícímu City God Temple. V mlžným oparu před náma se tyčí kroucená budova Shanghai Tower, asi nejhezčí ze všech, co tu mají. Jo, šlapu si to v teniskách, to jen aby bylo jasno...

 

 

Nejdřív z povinnosti navštívíme městský City God Temple, kde se uctívají městští bozi Šanghaje. Máme velký štěstí, že díky dešti je tu minimum lidí a k mýmu údivu navíc jenom samý Číňani.

 

 

Ačkoli má chrám jako milion jinejch hezký střešní dekorace, neshledávám na něm nic výjimečně speciálního a...

 

 

.. vzbuzuje to ve mě přibližně tolik emocí, jako v tomhle muži prodej lístků do zahrady Yu Yuan Garden.

 

 

K zahradě se člověk musí prodrat napříč obrovským komplexem staročínsky se tvářících budov, ve kterých bují prodej ošklivých upomínkových předmětů. Několik bezpochyby licencovaných prodavačů se mi snaží vnutit odporné kabelky a fejkové hodinky. Těchle turistickejch spotů začínám mít celkem po krk a to se zdržuju komentáře Honzova znuděného výrazu...

 

 

Yu Yuan v překladu znamená Zahrada štěstí, ale já nejsem šťastná, protože se mi vybíjí foťák a Honzovi uvnitř zahrady najednou dochází, že už tady vlastně byl. Ehm, tak to uzavřeme a vyměníme štěstí za nějakej pořádnej industriál? Co třeba jatka?

 

 

Největší ve východní Asii dochovaný komplex jatek z roku 1933. Čtyřpatrová betonová budova, co ji uvnitř proplítá několik systémů schodišť, koridorů pro usměrňování pohybu dobytka a odtokových žlábků. Nejvíc zajímavý je, že komplex není zastřešený. Při vstupu mám okamžitě chuť na klávesnici zvolit oblíbenou zbraň F8 a v modu Capture the Flag pomocí mezerníkovýho vyskákávání a intenzivního kmitání mezi pravá-levá šipka dosáhnout uspokojivého ma-ma-master kill a donést vlajku k základně.. Jo, já vím, pár master kills tady asi proběhlo i v reálu, ale je ta podoba s arénou Unreal Tournament fakt jenom náhodná?

 

 

Uvnitř komplexu je centrální atrium, který sem díky absenci střechy vrhá přírodní světlo. Řekla bych, že společně s faktem, že jsou tu okna stavěný výhradně na západ (směrem k Buddhovi, který měl dobytku zajistit klidnou reinkarnaci), je to asi jediný, čeho si dobytek mohl užít. Je tu 26 mostů pro přemisťování a dneska je to údajně velmi populární místo pro focení svatebních fotek. Jak jinak, že.

 

 

Co patro, to nějaký kreativní studio a úplně nahoře je ta nejvíc smyslově podnětná kavárna. Úplně ideální prostředí pro fotku do lifestylovýho časopisu. Všude čerstvě řezaný kytky, krásný světlo, knihy a uvnitř krásný lidi a krásně nazdobený pití. Prostě všechno, v čem se chce člověk smyslově rochnit (aluze na dobytek je rozhodně náhodná). Dáváme si mojito v naději, že nebude panenský, ale je. Stejně jako to prostředí.

 

 

Jen co dopijeme, vracíme se každopádně zpět k realitě ulice. Tady už to tak rozkvetlý a barevný není.

 

 

Navečer už zbývá jenom jeden cíl - mrknout na Bund, teda Šanghajskej skyline u břehu řeky. K pozorování si vybíráme místo na mostě, který nabízí zdaleka nejlepší pohled (byli jsme i přímo u řeky, ale zdálky je ten pohled prostě funkčnější). Zprava se tyčí Shanghai Tower a uprostřed známá dominanta Pearl Tower. K tomu ale víc až jindy, jsem z těch kontrastů nějak úplně poblblá.

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload