CHINESE NEW YEAR´S EVE

January 27, 2017

Přichází rok Kohouta a jak Honzovi řekl věštec, tak tohle pro něj nebude vůbec dobrý rok. Skvělé, to jednoho fakt potěší! Z hodně důvěryhodný astrologický kalkulačky pro rok 2017 mu neúprosně vychází následující prognóza: práce, bohatství, láska a štěstí - jedna hvězdička z pěti.


No, já mám každopádně fištróna a hodlám štěstí nadběhnout, protože čínská novoroční mytologie nabízí dost nápomocných pověr. Tak třeba hned z první ruky- štěstí ti přinese, když budeš na Nový Rok oblečený do červeného (ideálně to platí pro spodní prádlo). Máš to mít, kohoute! Kupuju Honzovi ty nejvíc nevkusný červeno-zlatý spodky světa (protože samozřejmě vím, že červený štěstí je mi bez zlatýho bohatství pěkně k prdu). Koušou, Honza se za ně stydí a já z nich mám srandu pokaždý, když se ohne.

 

 

Dál se musí na novej rok sníst alespoň některý z tradičních pokrmů, takže si vybíráme Spring Rolls, protože ty, společně s dumplingy, symbolizují bohatství. Závitky jsou ale v tomhle duelu rozumnější volbou, protože platí, že CNY je spring festival a spring rolls.. to si asi domyslí každej. A protože nechceme nic ponechat náhodě, zkoušíme i smaženou rýži a krevetový dim-sum. Oboje je skvělý, ale možná je to i tím, že se před naší cestou k Tuen Mun Fair Market tak trochu vysmahnu jejich jasmínovým čajem. Ta už jedem? Už tam budem?

 

 

Důležitá je v tomhle období i domácí výzdoba, která kromě květin zahrnuje i polep dveří. Kdo totiž nemá na dveřích červený nálepky, toho si štěstí nenajde. Původně ale tahle tradice pochází z mýtu o Nian, což byla mořská, případně skalní příšera, která se vždycky na večer novýho roku objevila na pevnině a sežrala pár vesničanů (ideálně dětí, ty mají krátký nožičky a pomalu utíkaj). Vesničani se ze strachu o svý životy teda každoročně vydávali schovat ke skále, ovšem až na jednoho nebojsu, kterej příšeru vystrašil tím, že pokryl dveře výstražnými červenými papírky (vlastně všechno se následně odělo do výstražný červený) a dělal hodně hlasitý zvuky. To hlasitý zvukový odstrašování se pak stalo předlohou pro dnešní práskání ohňostrojů.

 

 

Vtipný je, že sousedovic rodina to má špatně nalepený (a to jsou z poloviny čínskýho původu), protože podle tradice by se znaky měly psát obráceně, tj. vzhůru nohama! Ty dva znaky uprostřed dveří znamenají Fu, což znamená good fortune a obrácený by měly být z toho důvodu, aby se z nich to dobrý štěstí obrazně "vylilo". Přesněji je to založený na tom, že pravý znak je piktorgamem pro nádobu, takže když se otočí, vyleje se tím štěstí z nádoby na každýho, kdo projde dveřmi (luck poured out). Loooosers! Že bych je poučila? 😎

Vyrážíme k Tuen Mun Fair Market, protože dneska ještě musím bezpodmínečně dostat řezanou kytku a koupit větrník. Nutno říct, že tyhle tradice lezou jednomu pěkně do kapsy! Ale když se to vezme kolem a kolem, kdo chce hnedka zkraje roku pokoušet vlastní štěstí, že?

 

 

Protože už je to přibližně přes týden, co se ve velkým začaly prodávat cibulky narcisek, přišel čas jejich plnýho rozkvětu. No, uznejte sami, není to parádní podívaná? Jaro je tu!

 

 

 

Další velmi oblíbenou květinovou dekorací, na kterou prostě musím upozornit, je tenhle stromeček z ovoce, zvaný Solanum mammosum. Já si ho ale pamatuju pod podstatně příznačnějším označením cecíkatý ovoce (titty fruit / nipplefruit). Týhle sprosťárny je tu všude kolem pěkná fůra. Protože se červenám, tak kolem stánku jenom procházíme... navíc, tohle se nejí, je to jedovatý, takže jenom na kukačku! A teď ten větrník, protože Honza už z davu začíná pomalu šílet...

 

 

V pozadí celé této plazy Tuen Mun Plazy stojí Tin Hau Temple, ale koho to zajímá, když má za úkol pojistit si nadcházející štěstí, že? Takže chrám mě tentokrát nechává absolutně chladnou... ostatně, možná to bude i kvůli tomu kočičímu efektu, kterým na mě působí blyštící se větrníkový stánek.

 

 

 

Po velmi uváženém rozhodnutí jeden větrník kupujeme a společně s pugétem kytek se spokojeně valíme pryč z marketu...

 

 

Protože jsem chudá (ne na duchu), dávám Honzovi prázdnou červenou obálku, ve které by měly být nějaké peníze. No, co koukáš? Předávání červených obálek tu nesmírně frčí a má svá pravidla, která ukládají, kolik máš komu přibližně darovat. Např. svému zaměstnanci by měl zaměstnavatel darovat obálku přibližně s 500kč, dítěti pak stačí obnos kolem kilča. Platí, že obálky se dávají spíš dětem, seniorům a zaměstnancům - aby dal dospělý pracující člověk obálku jinému dospělému a pracujícímu člověku, to se moc nehodí. A taky platí, že pokud člověk není vdaný nebo ženatý, je z tohodle kolotoče omluven. Tak prosím! Nefalšovaná podpora singles.
 
Legenda k červeným obálkám tvrdí, že zlý stvoření Sui v noci děsilo děti (tak se mi trochu zdá, že měly děcka s přežitím ve starý Číně obzvlášť těžký pořízení...), a to tak moc, že k ránu dostaly horečku a staly se mentálně "nestabilní" (asi eufemismus pro zmagoření). Rodiče tak u svých ratolestí přes noc zůstávali a snažili se je po celou noc udržet vzhůru, aby se jich Sui ve spánku nezmocnil. K tomu jim do rukou dali obálku s 8 mincema, aby si s ní dokola hrály.. Jako neřeknu, kdyby těch mincí bylo aspoň 20, ale 8 mincí zabaví jenom děti s opravdu bujnou představivostí... já bych usla jak špalek, jen co bych je dvakrát promnula v rukách.

 

 

No nic, šla bych si po celodenním trajdání umýt vlasy, ale prej nemůžu, že prej bych si tím smyla štěstí. Tak ale, až za tři dny...?

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload