OVLADAČKU STŘÍDÁ KYTKA

January 18, 2017

Když jezdívám autobusem 52X, tak se vždycky za Lai Chi Kok dostávám k symbolické hranici s Mong Kokem, kde se na světlech zpravidla dlouho stojí a já mám panoramatickou vyhlídku do rušné postranní ulice za křižovatkou. Ta ulice se mi líbí, ale nemám zdání, co tam je. Logicky ale usuzuju, že kdyby tam nic nebylo, tak tudy asi neproudí takový davy lidí, že? To dá rozum, jdu to tam proto omrknout.

 

Rušná ulice se jmenuje Apliu a je to další z mnoha flea markets, tedy blešáren. Pro bleší trhy tu platí stejné pravidlo jako pro obchodní třídy, tudíž bývají zaměřené primárně na jeden typ nebo jeden segment zboží. K mé smůle je takhle blešárna zaměřená na elektroniku, což je pro člověka, který je schopný vytrvale rvát usbéčko s filmem do zdířky v televizi, která je pro hdmi kabel, celkem bezvýchodné zklamání.

 

 

Oblast je to každopádně poměrně nevzhledná, hustě zabydlená a velmi rušná. Ale předně mě při pomyšlení na množství podobných blešáren a jiných stánkových prodejů nepřestává překvapovat, že je ještě nesežrala velká nákupní centra. A docela mě baví metafyzický řád stánků s ovladačkami, které jsou vedle sebe klidně po třech nebo více kusech. Nezlobte se na mě, ale kolikrát v životě se člověk dostane do situace, kdy si potřebuje koupit "ojetou ovladačku" a jeho poptávka musí být uspokojena třemi stánky, které prodávají nemlich to samé a navíc za stejnou cenu?

 

 

Když pak jde člověk z práce domů, může si tu kromě elektroniky koupit vrtačku nebo kus nádobí do kuchyně. Pro milovníky 19.století tu pak mají speciální nabídku, totiž zežloutlé pevné telefony na šňůru. Škoda, že nemají ten s tím otáčecím ciferníkem uprostřed, to bývala sranda. Obzvlášť, když člověk předposlední číslo tzv. nedotočil a musel začít od začátku...

 

 

Trh s elektronikou mě nechává víceméně klidnou (když pominu neurvalé strkanice mezi stánky) a těším se, že vyměním ovladačku za kytku na Flower Marketu, kterou jsem si vyprosila u Honzi. Když tedy opustíme přebujelý trh, procházíme oblast Mong Koku mimo její hlavní třídy, takže máme možnost nahlédnout do místních podniků, které jsou z pravidla otevřené do ulic, prázdné a zaměstnanci jsou zaměstnaní vším, jen ne svou prací. Vážně, jak je možné, že je trh nespolkl i s navijákem?

 

 

Když nakonec dorazíme ke známému Flower Marketu na Yuen Po Street (a teď pomíjím předcházející vášnivou diskuzi nad tématem koupě či nekoupě domácího papouška s více než roztomilým názvem Papoušíček Brýlatý), jsem na vlastní oči přesvědčená, že kytky + Chinese New Year jsou skutečně nerozlučná dvojka. Ze všeho nejjednoznačněji tu však dominují stovky tzv. kumquat trees, což jsou v zásadě trpasličí pomerančovníky. Jak se Honza zřejmě správně dovtípil, tenhle zakrslý stromek tu pravděpodobně supluje náš klasický vánoční stromeček a zatímco my jsme zvyklí, že si na něj věšíme čokolády a ozdoby, oni si na ně věší červené obálky s penězi, tzv. hong bao. Stromky pak při návštěvách příbuzných a přítel v průběhu oslav nového čínského roku rozdávají a přejí si tím v podstatě šťastný Nový Rok.

 

 

Tenhle prťavej citrusovník tak před Chinese New Year naplňuje veškerá nákupní centra a veškeré vchody i východy do budov (vždy po jednom stromku z obou stran dveří). Smyslem stromečku je "přinést" lidem bohatství a štěstí. Důvody, proč pak zrovna stromky trpasličího pomerančovníku mají symbolizovat tyhle hodnoty, je hned celá řada - čínská "mytologie" totiž platnost svých legend a symbolik nikdy nepodceňuje a je schopná je opravňovat a zdůvodňovat hned z několika různých hledisek. K oprávněnost kumquat tree se jich váže hned několik.

Jedna z nich se zaměřuje na fonetiku slov, kdy slovo orange a slovo tangarine (mandarika) zní jako slovo luck a jako wealth (pochopitelně jen v některých dialektech). Bohatství pak stromek symbolizuje i vizuálně, neboť citrusové plody jsou s jistou mírou nadsázky zlaté jako peníze. Přisouzená nazlátlost je pak zároveň reprezentací sluneční pozitivní energie, kterou s sebou lunární Nový rok v podobě zimního slunovratu přináší.

Jiný teorie se pak zaměřují na kruhovost pomerančů, která symbolizuje jak rodinný kruh (tenhle svátek je předně svátkem návštěv a rodinných setkání), tak celistvost, která symbolizuje ukončení roku.

Kupování květin, a to nejen kumquat trees, je jednou z místních hlavních tradic. Od 22.1 tu pak začínají celoplošně tzv. Flower Market Fairs, tedy po celém Hong Kongu se začnou objevovat stránky s květinami a na 28.1 (Chinese New Years Eve) by měl každý dostat květinu. To si teda počkám!

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload