TRŽNICE

November 28, 2016

 

 

Rozhoduju se, jestli dneska vyrazím do muzea kohoutkový vody nebo do antique marketu, ale ačkoli se samozřejmě přikláním k tomu muzeu kohoutkové vody, je bohužel příliš z ruky. Budiž tedy, dneska je řada na Panjiayuan antique market

 

Tenhle market je údajně největší a nejlevnější v Číně a se smlouváním se tu pochopitelně počítá. Na místě vystavují svoje cetky někdy až 3.000 prodejců a nabízí artikl od knih, sošek, kaligrafických nástrojů, až po korálky.

 

 

Ačkoli jsem natěšená, že nakoupím nějaký dárečky, musím k vlastnímu zklamání říct, že se tu bohužel prodávají hlavně ty korálky. To znamená, že co řada prodejců, to ty samé zelené, žluté, modré nebo červené korálky, prstýnky, náramky, kamínky, atp. O starých předmětech typu první hodinky z dynastie Quing, mléčné zuby Mao Ce Tunga, originální pamflety z čínský kulturní revoluce, porcelánový set nejslavnější konkubíny nebo drť kamenní z čínský zdi, tu bohužel není ani památky. Asi vyprodaný. Nebo špatnej marketing.

 

 

Jeden prstýnek se mi tu teda popravdě dost líbí a říkám si, že za něj takových 30juanů klidně dám, ale paní se na mě vytasí s tím, že stojí 200 juanů! Údivem zapomenu smlouvat (no, se svou schopností smlouvat bych to stejně na 30 juanů nedala, když nejsem ani schopná Honzovi vymluvit, aby už navenek přestal nosit to tričko Microsoft 1998). 

 

Kdepak, tohle není žádný antique market, jak jsem očekávala, tohle je podle mě sprosté tržiště.

 

 

Co mě tu ovšem dráždí ze všeho nejvíc, je fakt, že když si člověk market pořádně projde, tak se ty cetky cyklicky opakují - tj. pořád dokola ty samé železné sošky božstev a zvířat, ty samé štětce na kaligrafii a tím samým motivem pokreslená plátna. To nakupujou ve velkým v nějaké čínské SAPĚ? Za mě tedy fajn vidět, ale reálně mi hodinka stačila.

 

 

Na druhou stranu se hodí říct, že market má údajně svoje nejsvětlejší chvilky o víkendu, ideálně mezi 7-8h ranní. To já samozřejmě ale ještě tvrdě spím, to je jenom pro ranní ptáčata. 

 

Abych si spravila náladu (ne, dneska do muzea kohoutkový vody fakt nepůjdu), rozhodnu se ještě pořádně podívat na sochy na Místě. Ne vážně, myslím na Místě, tj. na The Place, kde mají tu obrovskou LED televizi na stropě (mimochodem největší v Číně). Tohle je jedna ze tří soch, přináležitě nazvaných THREE FOR YOU. Tady ONE FOR YOU.

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload