DAY 381

Aktualizace: 22. pro 2020


Nevyžádaný zásek v Hue využíváme nejlepším možným způsobem. Nedbaje mý horečky a žaludku na vodě vyjíždíme k údajně krásným plážím podél Thuan An Beach, kde si chceme udělat krátkou, ozdravnou procházku. Najetá práškama se mi ale zdá, že to zase tak pěkný není a že mrtvola nafouknutýho psa a vyplavený krysy netvoří zrovna idylickou plážovou atmosféru. Ale nevím, podle mě mám nejmíň 38°.


Užijeme si příliv plastu, černýho jezera a prázdnýho lesa. Když jsme dost zrelaxovaný, vyrazíme za město, do ještě hustšího lesa, kde měl původně odpočívat čtvrtý potomek z dynastie Nguyen, vládce zvaný Tu Duc. Vlastně to byl právě Mr. Tu Duc, kdo oficiálně potvrdil francouzský protektorát nad jižní částí země. A taky to byl on sám, kdo si nechal hrobku zbudovat a během života sem jezdil na lov a recitovat svým konkubínám poezii. Blbý je, že ze strachu z vykradačů hrobek tady ve skutečnosti neskončil. Sám si tajně zvolil jiný místo odpočinku a všem 200 služebníkům, kteří o šarádě věděli, nechal pro jistotu setnout hlavy. A tak tady vlastně leží jen jeho paní a některý vybraný, nejspíš srdci vzdálenější konkubíny.

Cestou k jeho prázdný hrobce projíždíme podél rybářský základny a domů na dřevěných kůlech. Pohřební atmosféra, podmáčená zem a zešedlá obloha přesně vystihuje můj mentální i fyzickej stav. A protože mám žaludek na vodě, zastavujeme u prázdnýho bistra u cesty, kam by mě za střízliva nedotáhli ani stádem volů. Pozoruju, jak servírka/ kuchařka/ mamina na plnej úvazek/ dodavatelka surovin po naší objednávce nasedá na motocykl a ujíždí pro čerstvou zeleninu. A druhá žena v restauraci mezitím umývá naše misky. Nasucho hrubým toaletním papírem. Nemám sílu zaprotestovat.

Místo odpočinku si Tu Duc zvolil opravdu dobrý - je děsivě klidný a pro dlouhej spánek ideální.


Uvnitř nás na chvíli zabaví pohřební architektura, tj. hrobka v klasickém trojobalu. První vrstvu tvoří obdélníková zeď, kam člověk vstoupí hlavní branou. Uvnitř je pak další zeď do oblouku, kam člověk vchází, jen co obejde malou ozdobnou desku, stojící uprostřed neuzavřeného obvodu. A nakonec vejde do prázdného prostoru, v němž stojí už pouze hrobka, taková malá a trochu utopená v prázdným prostoru. Žádný ozdobný prvky, mozaiky, reliéfy, sošky.. prostě jen stručná krychle s kostma.


No a to je všechno. Je mi tak mizerně, že to prostě muselo začít a skončit u smrti.

GALLERY


6 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

DAY 1048

DAY 1046

DAY 1044