DAY 379

Aktualizace: 22. pro 2020


Dostali jsme jasný doporučení - za žádnou cenu nejezdit na sever, kde se dá očekávat teplotní pokles a vzestup srážek. My ale ve volný návaznosti na motto "je to dál, zato horší cesta", vyrážíme 200km na sever do města Hue a doufáme... prostě doufáme.

Máme to mít! Nebem sice táhnou černý mraky, ale hodinu po hodině se protrhávají až skoro do jasna. Šťastný blahem si děláme krátkou přestávkou na dlouhý pláži China Beach, kde se poprvý vylodili Americký vojenský jednotky. To je mi ale vlastně úplně buřt, já sem prostě happy, že nová víra a pěstičky zabraly.


Plán je následující - po Hai Van Pass sjedem do tunelu, odkud pak co nejdýl po pobřeží, protože ve vysokých horách by byla zima a déšť. Za paušálních 50 kč tankujeme plnou nádrž, protože tady je úplně jedno, jestli ukazatel slintá ve výstražným poli nebo je nádrž skoro plná, tady platíš pade a prostě jedeš.

Po opravený silnici dojedeme k místu jen matně připomínající něco jako hranice. Společně se dvěma Francouzi sestupujeme z motorek a kupujeme lístek na převoz autobusem, zatímco čiperní Vietnamci hází naše motorky na korbu vozíku. Musíme povinně autobusem a fakt netušíme, jestli je to proto, že motorky nesmějí do tunelů, nebo proto, že si parta podnikavců rozhodla přivydělat na turistech. Nicméně můžeme být rádi, že jsme neskončili s rozbitým zadním zrcátkem jako naši žabožroutí spolujezdci a že můžeme s klidným au revoir valit dál...


Cestou zastavujeme jen dvakrát, přestože tahle cesta je jedno velký pokochání. Míjíme další z mnoha rýžových polí, co se sice neskládají do kaskád jak v severní části země, a pálíme dál, do zajížďky, kterou obkružujeme Hue po podlouhlým cípu Thuan An Beach.


Cestou mě začne fascinovat počet opulentních hrobek, který míjíme. Cesta se tak změní na průjezd jedním velkým a nekončícím pohřebištěm, kde je (nepřeháním) na tisíc hrobů. Jsou tu rozestavěný bez ladu a skladu tak, jak si to nutnost zamanula. Dům vedle hrobu, hrob za barákem, barák mezi rodinnými hrobkami. Není problém.


Jak později vyzjistím, jedná se o ghost city a některý hrobky mají velikost obstojných panských domů. V předzahrádkách se tyčí zdobený vstupní desky, některý hroby stojí na samostatných ostrůvcích upřostřed řek a nebo jsou vyskládaný podél cest či hluboko v lesích. Píšou, že v hrobkách jsou povětšinou pohřbení overseas Vietnamci, tzv. Viet Kieu. Zběhlíci, emigranti, vyděděnci. Nicméně, chtěla bych vidět inzerci na bydlení v týhle oblasti ghost city.

Před spaním ideální projížďka.
GALLERY


3 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

DAY 1048

DAY 1046

DAY 1044