DAY 342

Aktualizace: 22. pro 2020


Tyhle tři poslední výlety jsem chtěla zapřít, protože završit pobyt v Pekingu oslavnou návštěvou Velký Čínský zdi by byla ta nejlepší tečka. Na druhou stranu, tečky choděj taky po třech, takže tady ještě trojí pekingský atakdále...

PRVNÍ ŠKYT

K návštěvě Summer Palace se celkem jistě hodí léto, ale ani podzimní variace nebyla špatná. Předně proto, že k paláci se pojí rozlehlá zahrada, kam svýho času jezdili vládci dynastie Quing na privátní letňáky. Očekáváme tudíž příjemnou procházku po starým imperiálním parku. Zbavený veškerých ambicí po tour de paláce se rovnou ubíráme na vrchol hory dlouhověkosti, tzv. Longevity Hill. Mineme nebeskou bránu a nadejdeme střechy, až se...


... dostaneme k Tower of Buddhist Incense, co ji vystavěli ve středu hory a zarazili do skalní masy. Žádnej mind blow to není, dovnitř k tisíciruký Guanyin, co sedí na 999 lotosovejch kvítečkách a má 3x4 obličejů, totiž nesmíš.


Od brány je výhled na Kunming Lake, což je ručně vybudovaný jezero, kam se nejspíš chodili cachtat císařští caparti.


Dole se pak táhne Long Corridor, kterej neprocházíme v celý délce (na délku je to uctyhodný 3/4 kilák), ale i tak doceňujeme, že na každým z horních trámů je vyobrazenej jinej motiv (celkem 14 000 malůvek). To myslím, že mohlo bejt mocný, když šel císař v letním pařáku na špacíř kolem jezera, kde se cachtlaly ty jeho děti.


Dál už je to ale jen samá voda. Jezero poctivě obejdeme a cestou míjíme 14 mostů, co mají každej zvlášť speciální přívlastek typu opaskový atp. Z tlampačů, co jsou nenápadně zabudovaný ve falešných kamenech podél cesty, na nás doráží hlas čínský hlasatelky, že nemáš chodit na trávu a kdesi cosi. Nám je to ale jedno, my se kdoví proč bavíme o rohlíku se šunkou. Nechceme dlouhověkost, chceme rohlík se šunkou. Já vím, to je taky na tečku.


DRUHÝ ŠKYT

Další výlet je do oblasti zvaný brainy Beijing. Mají tu totiž univerzitu.

A ačkoli je naším cílem další z plejády chrámů, o tomhle se čtu, že je to Indian Pagoda. Bez rozmyslu se nadchnu, že to je úplně super, že indiánskej chrám sem ještě neviděla. Dobře mířená tečka by snad mohla pomoc. Diamond Throne Pagoda je nicméně pro skutečný fanšmejkry.


Je nám jasný, že je to rarita, ale nikde se nedočítám, proč má atypickou podobu Indický diamantový pagody. Až zpětně zjistím, že se jedná o nápodobu chrámu v Indii (tzv. Pagoda Diamantového Trůnu), v němž Buddha údajně došel svého probuzení. Teda, abych byla přesná, stalo se to pod stromem osvícení, jež se u pagody klonil. Tady je taky nádhernej strom, co mu je 600 let a co společně s pagodou přežil čínskou kulturní čistku. Olalá, takové poznávací osvícení já ráda.


TŘETÍ ŠKYT

Psala jsem o pekingským prachu, kolech, hutonzích, špíně a smradu. To platí, akorát tu teda maj ještě dobrou knihovnu a taky pěknou budovu National Theartre. Tak jo, svědomí mám čistý, do třetice všeho dobrýho a to už stačí.GALLERY


3 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

DAY 616

DAY 464

DAY 461