DAY 329

Aktualizace: 22. pro 2020Konečně do Pekingu! Ne, jako vážně. Přijíždím do města, kde jsme začali naši asijskou Odysseu a který mám prostě z nostalgie ráda. Ikdyž se tu nedá dýchat a lidi.. ty lidi! A jejich předpisy.

Na scanovací pás v metru rutinně vyskládávám těžký kufry, přestože moc dobře vím, že mutující mladík u monitoru by nepoznal nebezpečný předmět, ani kdybych ho jako nebezpečný předmět měla oštítkovaný. Slečnu v myslivecky zelený uniformě, s rudou páskou přes rameno, pak zase nechám, aby mě prošacovala od hlavy až k patě. Rozpažím, připažím, vysvětlím obsah kapes, cvanku lístek a konecně vyrazím na svou domovskou Yong´anli. První den si hodlám užít prostě. Vyrazíme do Beihai Park pozorovat lidi, protože dnes se dá výjimečně i dýchat.


Na protější straně jezera je ostrov a na něm se vypíná bílá kopule. A protože mám kvůli nostalgii a nezvyklý dávce kyslíku v hlavě poněkud měkko, snažím se Honzu přesvědčit k projížďce na lodičce ve tvaru lotosovýho kvítečku. S těžkým výdechem odmítá.


Celý park je plný starých Číňanů, co v zaprášených hadrech sedí na lavičkách, zemi a kdekoli se jim zrovna zachtělo. Občas na mě některý z nich v přátelským gestu sáhne nebo mě vezme za loket, jako bych se po letech vracela do rodný vesnice. Jenže, když na mě šahají cizí lidi, vždycky ztuhnu jak den mrtvá kočka. Nevadí, zvykám si.


Vyšlápneme ke kopuli, kde po nás chtějí další vstupný. Dávám Honzovi ultimátum, že pokud nezaplatí, vytáhnu plán s lodičkama, a tak vcházíme do čtvercovýho prostoru mongolský kopule White Dagoba, vystavěný v úctě ke Kublai Khanovi. Cesta nás svede do klasickýho chrámovýho prostranství a já moment tápu, jak to teda valstně je, když jednou staví Číňani proti Mongolům zdi a podruhý jim staví svatostánky. Pochopím že Mongolové zeď přelezli a z Pekingu si pak suverénně udělali hlavní město svojí dynastie Yuan.


Ale mě je to celý trochu jedno. Dole v altánu nikdo, a tak nasávám Peking jako místo, v němž někdo ubral 30% saturace a nastavil převážení šedý.
GALLERY


2 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

DAY 616

DAY 464

DAY 461