DAY 302

Aktualizace: 22. pro 2020


Hongkonžani oslavují přechod k podzimu, a to bez ohledu na neustupující třicítky i celozelený stromy. Během noci, kdy je pak měsíc ve svým úplňku, se vydávaj do vesnice Tai Hang, aby tam po tři dny pozorovali tančícího draka. Znovu se mi tím potvrzuje, že snaha spřátelit si říčního ducha (což prej drak je), je v týhle kotlině vůbec nejsilnější tradice. Drak totiž přináší spásný déšť, což v dnešní době oceňuje pět z pěti místních zemědělců.


Ale tady v Tai Hang má drak trochu jinou práci. Když se totiž vesnicí kdysi prohnal krutovládnej mor, záhy přišla druhá pohroma v podobě tajfunu. Natropila děsnej zmatek. No a k tomu všemu se připlazila krajta (syn královskýho draka) a ve vesnici sežral(a) všechnu úrodu. Proto věštkyně rozhodla, aby se každý rok v období před katastrofou konal ohnivý dračí tanec, zamezující opakování zkázy. A oheň, ten já ráda.


Na sedmou se vyloupnu na hlavní třídě Wun Sha Street, ale zátarasy jsou celý obsypaný lidmi. To mě trochu nasere, protože když nebudu fotit z dobrý pozice, tak nic nevyváží fakt, že na foťáku neumím nastavit focení ve tmě.


Ani nevím, kdy ten tanec přesně začíná, takže pro jistotu zpanikařím okamžitě, co ulicemi začnou procházet malý holčičky s lucernama. Risknu přejít na druhou stranu a dostat se do budovy hasičárny, co má kruhový okna s ideálním výhledem. Ptám se hlídkaře, jak se tam dostanu, ale samozřejmě mi nerozumí. Zkusila bych zalomcovat dveřma, jenže jsou na kód a kombinaci 1,2,3,4 používám určitě jenom já. Dav mě tak odnáší dál a já se nakonec ocitám na samotným konci průvodu. Tak to je fakt skvělý, tady bude drak už určitě utancovanej a pohaslej.


Po dvaceti minutách čekání začínám být rozmrzelá. Navíc jsem něco chaoticky přeštelovala na foťáku, takže fotí na dlouhou uzávěrku. Tuším, že s touhle partou si nezadám.


Náhle ucítím ve vzduchu silnej závan vonných tyčinek. Lidi začnou rituálně hysterčit, bubnování zintenzivní a před nosem mám najednou tisíc cizích objektivů. Zezadu mě udeří vřískající dítě a psychopatka odvedle začne tleskat. Ty bláho, davový emoce a oheň! Než se stihnu vzpamatovat a než foťák po půl minutě laskavě cvakne, průvod už je u nás. Nestíhám sledovat, kde má ten drak vůbec hlavu. Skupina fotografů se rozleje přímo do průvodu a já na poslední chvíli přepínám do bezpečného modu videa.


Stíhám draka zrovna, když nás míjí. Jeho tělo je skoro 70m pás ze slámy, do nějž jsou v hojným počtu zabodaný vonný tyčinky. Před drakem se v rotaci nesou dvě ohnivý koule - perly, který drak pronásleduje. V hustým dýmu na několik vteřin sleduju jeho ocas, co pomalu mizí ulicí do ztracena. Tak díky, že mor zase nebude.💟GALLERY


2 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

DAY 489

DAY 454

DAY 453