DAY 250

Aktualizace: 21. lis 2020


Je to takovej evergreen, že se v cizích městech štvu po art districtech, ale zdá se, že stará tovární hala, co by koncentrovala moderní korejský umění, tady jaksi chybí. A tak vybíráme alespoň nejopěvovávanější galerii Leeum Samsung Museum of Art, což na mě kvůli značce Samsung sice jako umělecky relevantní instituce nepůsobí, ale co já vím. No, nevím.

Ráda bych taky řekla, že nám tu konečně prší, protože dusno má před deštěm v nepříjemnosti vždycky navrch, ale díra v levý botě skóre obrací. Už při zahajovacím výšlapu do Namsan Park je tak moje levá ponožka nasáklá dešťovou vodu.Tady na kopečku jsme jen proto, abychom viděli boj dvou městských částí, tj. vnitřní distrikt, který patří do klasickýho asijskýho města jen s velkým přivřením obou očí. Aspoň myslím, že se to spolu tluče.


Do Leeum muzea je to coby kamenem a protože mě pořád neopouští standardní vize o Samsungu, očekávám vitríny s telefonama, výstavu LED televizí a možná pár vysavačů. Vnitřek je v reálu vyvedenej skromně  - jedna kasa, nutný obchod se suvenýry, dva vstupy do moderní a klasický sekce korejskýho umění a pro mou útěchu alespoň jedna televize s opakující se sekvencí notových provazochodců.


Uprostřed ze stropu visí liána z vánočních ozdob a u vchodu je vystavenej vánoční sob ze skleněnejch koulí, co zrovna vylez z bublinkový koupele.


Ještě před vstupem do moderní sekce si všimnu cedule se zákazem focení, přičemž můj foťák v dlani působí dráždivě. Hned první security mě zastaví a vykáže odnést foťák do skříňky. Jenže já mám mokro v botě, takže představa mi přijde lepší dělat problémy než udělat pár kroků navíc. Žádost tak odmítnu s tím, že foťák si nechám, ale fotit nebudu. To se security sice nelíbí, jenže já mám fakt ponožky na ždímání a na palcích varhánky, takže nakonec vyhraju. Navíc fotit si stejně nedovolím, páč jako srab nemám mokro jenom v botách... Moderna se dělí na různý podsekce a v paměti sem udržela přibližně toto:

  •  o zeď opřený kusy šrotu, jejichž jednotlivý pláty se překrývaly a tvořily choulící se pár. Jak mi vysvětlil Honza, líbilo se mi to jenom proto, že to vlastně odpovídalo mýmu stylu tvorby. Pravdu dí!

  • plastový líhně vyplněný průhledným materiálem, co vypadaly, jak když se z nich každou chvíli vyleje tekutina (sekce Beyond Space) a na něž si Honza v domnění, že se jedná o sedátka, mínil odpočinout. Ach to moderní umění - ještě, aby tu někdo odložil tašku s nákupem...

  • mini místnost s nekonečně zrcadly, ve který si člověk připadal jak ve filmu Kostka 


Skutečný oportunista Honza zvládl vyfotit tohle dílo. Není to top výstavy, ani nás to vrcholně nezaujalo, ale při bližším pohledu sem si všimla, že tuhle dvoumetrovou rozetu plní stovky živých, teda mrtvých, ale reálných motýlů. Krutá mozaika.


Ke starý sbírce Korejskýho lidovýho umění toho moc nemám. Je to prostě série kaligrafických listů a sošek, ze kterých mi srdce neposkočilo. Ke konci se pak odebíráme do místní kavárny, kde nám naservírují neprohřátý paniny. Balíme to hnedka, co si vyzuju boty a místností se roznese důkaz mé přítomnosti.


Zvenku má galerie nádvoří s instalací sápajících se kulí. Když se nabažíme odrazů, roztahujeme deštníky a frčíme dál.


Mám nepromokavý nervy, takže pokračujeme oblastí s názvem Itaewon, kterou hodláme zakončit u válečnýho memoriálu. Cesta je to dlouhá a značnou část nenabízí nic k pokochání.


Nakonec se dostáváme k parku u War Memorial of Korea, kde se vystavují kulomety, letouny, bombrardéry, tanky a jiný bojový stroje. Tak jako že bych potřebovala něco podobnýho vidět, to zas ne..


Když už jsme ale tu, obhlídnu masivní stroje a průchodem k hlavnímu náměstí se na velký finále přesuneme ke dvěma sochách korejských bojovníků, slavný soše Statue of Brothers. Na malým kopečku se silnou erupcí představují usmíření bratří, kteří za války bojovali za opačné strany znepřátelený Koreje. Slzička zapadne mezi dešťovejma kapkama, já rezignovaně odložím ponožky do deštníku a prohlašuji tento den za plně vyždímaný.GALLERY

1 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

DAY 433

DAY 428

DAY 426