DAY 082

Aktualizace: 5. lis 2020


Přichází rok Kohouta a jak Honzovi řekl věštec, tak tohle pro něj nebude vůbec dobrý rok. Skvělé, to potěší. Z podobně důvěryhodný astrologický kalkulačky mu pak navíc pro rok 2017 vychází toto: práce, bohatství, láska a štěstí - jedna hvězdička z pěti. Chudák kluk.

Nový rok je naštěstí ideální období pro to, štěstí nadběhnout. Tak třeba, podle čínský novoroční mytologie ti přinese štěstí, když budeš na Nový Rok oblečený do červenýho (ideálně to platí pro spodní prádlo). Máš to mít, kohoute! Kupuju Honzovi ty nejvíc nevkusný červeno-zlatý spodky světa (chci, aby byl nejen rudě šťastnej, ale i zlatě bohatej). Koušou, Honza se za ně stydí, ale já mám radost pokaždý, když se ohne.


Dál se musí na Novej rok sníst alespoň některý z tradičních pokrmů, takže si vybíráme klasický jarní závitky a dumplings, protože ty taky symbolizují bohatství (chci, aby byl hodně bohatej). Pak zkusíme ještě místní smaženou rýži, krevetový dim-sum a jasmínový čaj. Před cestou na Tuen Mun Fair Market se tak trochu nechtěně vysmahnu tím čajem, takže.. Už jdeme? Už tam budem?


Nesmím zapomenout na polep dveří. Kdo totiž nemá na Nový rok na dveřích červený nálepky, toho si štěstí nenajde. Původně tahle tradice vychází z mýtu o Nian, což byla mořská, případně skalní příšera, která se vždy navečer Novýho roku objevila na pevnině a sežrala pár vesničanů (ideálně dětí, ty mají krátký nožičky a pomalu utíkaj). Vesničani se ze strachu o svý životy proto vydávali schovat ke skále, ovšem až na jednoho nebojsu, kterej příšeru vystrašil tím, že pokryl dveře výstražnými rudými papírky a dělal hodně hlasitý zvuky. To hlasitý zvukový odstrašování se pak stalo předlohou pro dnešní práskání ohňostrojů.


Vtipný je, že naši Hongkonžští sousedi mají ten polep špatně, protože podle tradice by se měly znaky psát obráceně, tj. vzhůru nohama! Ty prostřední dva totiž znamenají Fu, tj. good fortune, ale musíš je obrátit vzhůru (znak je piktogramem nádoby), aby se z nich to dobrý štěstí "vylilo". Amatéři. Ostudy!


Ještě než se dostanu k větrníkům, tak objevím plody stromku Solanum mammosum, oblíbeně přezdívaný jako cecíkatý ovoce (titty fruit / nipplefruit).


Přesrože na Tuen Man Plaze stojí chrám Tin Hau, nechává mě to naprosto chladnou. Koho to zajímá, když má za úkol pojistit si nadcházející štěstí? Navíc, když snadno podléhá kočičímu efektu blyštících se větrníků.


Po velmi uváženém rozhodnutí jeden větrník kupujeme a doma ho připevníme na větrnou stranu balkónu, aby se nám to kolo štěstí pořádně roztočilo.


Protože jsem chudá (aspoň na duchu), dávám Honzovi prázdnou červenou obálku, ve který by měly být nějaké peníze. No, co koukáš? Předávání červených obálek tu nesmírně frčí a má svá pravidla, která ukládají, kolik máš komu darovat. Např. svému zaměstnanci by měl zaměstnavatel darovat obálku přibližně s 500kč, dítěti pak stačí obnos kolem kila. A taky platí, že pokud člověk není vdaný nebo ženatý, je z tohodle kolotoče omluven. Tak prosím! Nefalšovaná podpora singles.


Legenda k červeným obálkám tvrdí, že zlý stvoření Sui v noci děsilo děti (tak se mi trochu zdá, že měly děcka to měly s přežitím v Číně obzvláště těžký...), a to tak moc, že k ránu dostaly horečku a staly se mentálně "nestabilní". Rodiče proto přes noc u svých ratolestí zůstávali a snažili se je udržet vzhůru, aby se jich Sui ve spánku nezmocnil. No a k tomu jim do rukou dávali obálku s 8 mincema, aby si s nimi hrály. Já bych usla jak špalek, jen co bych je dvakrát promnula v rukách.


No nic, šla bych si po celodenním trajdání umýt vlasy, ale prej nemůžu, že prej bych si tím smyla štěstí. Tak ale, až za tři dny...?


GALLERY


3 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

DAY 489

DAY 454

DAY 453