DAY 073

Aktualizace: 4. lis 2020


Když jezdívám autobusem 52X, tak někde u stanice Lai Chi Kok se dostávám k symbolický hranici s Mong Kokem. Tady vždycky dlouze stojím v křižovatce na červený a vyhlížím do extrémně rušný ulice. Co tam je? To sakra ještě nevím!


Rušná ulice se jmenuje Apliu a už navždy to bude jedna z hlavních ulic Kowloonu, podle který se budu orientovat. Ukazuje se, že v ulici je blešárna, tedy jeden z mnoha místních flea markets, a jako vždy, i tady platí pravidlo jediného sortimentu. K mý smůle je to ulice výhradně elektroniky, což je pro člověka, který je schopný vytrvale rvát USB s filmem do zdířky pro HDMI, obrovské zklamání.


Celá tahle oblast je příšerně nevzhledná, hustě zabydlená a velmi chaotická (to není kritika). Jako první mě tu pobaví pěkná řádka stánků s ovladačkama, protože to se na mě jako nezlobte, ale kolikrát za život člověk potřebuje koupit "ojetou ovladačku"?


Kromě ovladačky si tu člověk může nicméně koupit i vrtačku, příruční větráček, kus nádobí, neony, telefony s otáčecím ciferníkem nebo si opravit hodinky. Ale já tohle všechno měním za kytku.


U Honzi jsem si vyprosila návštěvu Flower Marketu, protože čínský Nový rok a kytky? To je to samý.


Ze všeho nejvíc frčí v tomhle období kumquat trees, což jsou v zásadě trpasličí pomerančovníky. Vzhledem k jejich enormnímu počtu všude kolem to vypadá, že to je něco jak vánoční smrček pro nás. Ostatně, stejně jako my na stromek věšíme ozdoby, Číňani věší červený obálky s penězi, tzv. hong bao (o dost lepší). Stromky pak v průběhu oslav novýho roku rozdávají příbuzným a přátelům.


A teď trochu symboliky, která má v čínský tradici vždycky tolik dodatků a odboček, že bych doporučila aspirantům práva, aby si na ní trénovali pamět. Tak třeba kumquat musí stát u vstupu dveří vždy jen po obou stranách futer, protože značí celistvost, ergo rodinný štěstí. A toto štěstí, to je zároveň bohatství, protože c´mon, šťastný chuďas, komu to vykládáš. Toto kulaté štěstí, to je mince, plod pomeranče a zároveň rodinný stůl. Foneticky je pak orange a tangerine podobný čínskýmu štěstí a bohatství. A žlutá nazlátlost, ta odpovídá sluneční pozitivní energii, kterou s sebou lunární Nový rok v podobě zimního slunovratu přináší. Tak, tolik k astrologicko-foneticko-vizuálně-morálnímu uzlu významů jednoho stormku.


A přitom, prostě pomeranč s penízkama v obálce, ne?
GALLERY


3 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

DAY 489

DAY 454

DAY 453