DAY 051

Aktualizace: 10. lis 2020


Vyrážíme na celodenní výlet na ostrov Lantau, kde chceme zkouknout obrovskou sochu bronzovýho Buddhy. Big Buddha, resp. Tian Tan Buddha, je v zásadě alterace na Tian Tan (Temple of Heaven) v Pekingu. Oproti Temple of Heaven je ovšem tenhle velkej budha téměř čerstvě narozenej, protože socha byla vystavěná až v roce 1993, což je jenom asi o víc než 500 let později.


Cesta lodí stojí pár korun a v čekací hale, podobný kleci, se lidi poslušně řadí do přehledný řady. Ostatně, na stání v řadách a frontách jsou tu zvyklí a často se stává, že jakmile se někdo rozhodne postát, vytvoří tím mimoděk okamžitě frontu.


Chceme samozřejmě sedět na horní palubě a koukat na vlny, ale místo je jenom vevnitř. S tím jsem celkem smířená, kdežto Honza se rozhodne natočit, jak loďka frčí po moři. Suverénně si to namíří ven na záď. Chvilku to vypadá, že dobrý a že bych se k němu mohla připojit, ale pak vyjdou všichni tři správci z řídící kabiny a loď se nekompromisně zastaví. Všichni se ohlédneme za sebe ke dveřím na zádi, do kterých vchází spokojený Honza. Prostě rebel. Já přes zamlžený okýnku sleduju stavbu mostu z Macau do Hong Kongu a přemýšlím nad D1.


Když dojedeme k Ngong Ping 360 (což je společnost zprostředkovávající převoz k Buddhovi lanovku), zděsí nás cedule s nápisem upozorňující na předpokládanou dobu stání ve frontě. 1,5h. To ty lidi nemaj o svátcích nic lepšího na práci? To přece nejsou východní svátky!


Kdo by ale nechtěl vidět největší sedící sochu Buddhy na světě, vysokou 34m a vážící 250tun? Na rozmyšlení dávám Honzovi 1,5h.


Když obejdeme všechny obchody se suvenýry, dostaneme se na trochu klidnější místo se sochama a krávama. Soch je 12 a jsou to Heavenly Generals, tedy ochránci buddhismu. Jejich různící se role a funkce byly popsány v Bhaiṣajyaguruvaidūryaprabharāja Sūtra. Nevím, jestli se mi to zdá, ale to první slovo má přesně 31 písmen.


Člověk se k němu musí vyšplhat po 300 schodech, ale můžu říct, že možná vypadá líp z dálky než zblízka. Přesně jako já.


Nuže, Budha sedí na lotosu a po kruhovém obvodu je rozmístěno šest dalších soch, resp. šest děvčat, který mu nabízejí kytky, lampy, ovoce, hudbu, kadidlo a mast.


Dále tu máme Po Lin Monastery, co jsme ho viděli zeshora. U kláštera jsou obrovský kádě se stovkama vonných kadidlových tyčinek - resp, tohle už nejsou žádný tyčinky, to jsou tyčky. Co tyčky, to jsou normální vonný tyče!


A je jich fakt hodně.


Kouře přitom jak v udírně, ale zas je to hezký. Takže, první místo tyčky, druhý místo lanovka a třetí místo 250tun těžký váhy.
GALLERY


1 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

DAY 489

DAY 454

DAY 453