DAY 028


798 Art District se podle všeho tváří být hotovou srdcovou záležitostí každého milovníka umění. A mekkou pro hipstry, protože kromě galerií tu jsou samozřejmě designový obchody, studia, worshopy a na selfíčko si lidi přijdou ve stylových kavárnách. Po něčem takovým cestou ale ani stopy.


Protože lokaci 798 jsem měla na starosti já, nejdeme správným směrem.


Po hádce a jízdě autobusem se přece jenom vyvalíme na kýženým místě. 798, to je komplex původně vojenských továren, kterou by jistě ocenil urban explorer a milovník Bauhaus industrialu.


Mají tu nějaký litinový sochy zvířat, chodící kořeny s čepicí a slavnou galerii UCCA, kam chci.


První expozice sestává z pěti digitální kiosků. Na nich se přehrávají krátký videa ve smyčce od jistého surrealistického umělce jménem Wang Haiyang. Video Proof of Existence, kde se v rozsahu 3 minut zaplňuje plocha malými body a nedojde na zaplnění pravého dolního rohu... je definitivně proof of my existence. Autor ovšem zamýšlel něco jiného - "body" jsou kalciový tablety, který musí brát kvůli svý křivici. Myslím, že by se to teda mělo jmenovat Proof of Wang Haiyang´s existence, protože já si už začla konstruovat univerzální význam nedokončenýho množení buněk.


Další expozice je od umělce Hao Liang - Eight Views of Xiaoxiang, což je osm prostorově náročných obrazů s pohledem na Xiaoxiang. Kurátor říká, že se jedná o obnovení estetické tradice starého čínského umění s moderní sensibilitou, ale já říkám, že je to krajinka 8x jinak.


Jsem opravdu připravená se kulturně zapotit, ale tenhle sál je trochu moc minimal, ne?


Když dvakrát křížem krážem projdeme všechny prostory spodního patra a nenarazíme už na nic jinýho než šipku s nápisem exit, začínám mít neblahý tušení, že to je z moderního umění Pekingu asi všechno. Pan vyhazovač nás navíc nechce pustit a nutí nás jít zpátky k expozicím. Já už to znova nechci vidět, fakt ne, to není nutný.


Následuje nezisková 798 Photo Gallery, kde nás víc, než samotný fotografie zaujmou publikace o čínským písmu. Knihu The Big Bang of Chinese Character, kde znak začíná od jediného tahu ve smyslu "nejpodstatnější informace vesmíru" a končí komplexními znaky mnoha vztahů, chci domů. Je to ale těžký a z 80% v čínštině, tudíž jenom přelistuju na nejkomplexnější znak o 64 tazích (úderech). Že se nedozvím, co ten znak znamená, považuju vhledem k jeho komplikovanosti za výmluvný.


Celý výlet zakončíme nejhorším možným způsobem, totiž ochutnáním místní lahůdky - Jablky obalených v cukrový krustě. Ačkoli jsme oba důvěřivě zhodnotili, že do stánku se zas tak moc nepráší, plíseň uvnitř rajských jablek nám zůstala skrytá. A na tuhle mýlku Honza šeredně dojel, což je ironie vzhledem k tomu, že chudák sladký ani nejí!
GALLERY3 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

DAY 616

DAY 464

DAY 461